Kraje, które nigdy nie wygrały zimowego medalu olimpijskiego

Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się między 25 stycznia a 5 lutego 1924 roku w Chamonix we Francji. 26 stycznia pierwszy złoty medal Igrzysk Olimpijskich wygrał Charles Jewtraw z USA. Francja nie zdołała zdobyć złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich, ale udało jej się zdobyć trzy brązowe medale. Pierwsza Zimowa Olimpiada obejmowała 258 uczestników z 16 stanów rywalizujących w 9 dyscyplinach.

XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w hrabstwie Pyeongchang w Korei Południowej w dniach 8-25 lutego 2018 r. 92 kraje zaprezentowały 2920 uczestników rywalizujących w 102 imprezach w 15 sportach. Następne zimowe igrzyska olimpijskie odbędą się w Pekinie w Chinach w 2022 roku. Wszystkie państwa starające się o udział w igrzyskach olimpijskich muszą być członkami Narodowego Komitetu Olimpijskiego. Do tej pory istnieje 206 krajów, które mogą aktywnie uczestniczyć w Olimpiadzie. Sto dziewiętnaście krajów uczestniczyło w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich od czasu jego utworzenia, podczas gdy 90 z 206 krajów nie ma jeszcze uczestników w terenie.

Pomimo wciąż rosnącej liczby krajów uczestniczących w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, nieco ponad połowa zdobyła medal olimpijski. Kamerun, Kolumbia, Egipt, Ghana, Gwatemala, Paragwaj, Serbia i Czarnogóra, Togo, Tonga, Urugwaj i Zimbabwe wzięły udział w jednym Zimowym Olimpiadzie bez zdobycia medalu. Kraje, które uczestniczyły w dwóch Zimowych Igrzyskach Olimpijskich bez zdobycia medalu, to Etiopia, Czarnogóra, Antyle Holenderskie, Pakistan, Peru i Serbia. Algieria, Fidżi, Kenia, Tajlandia i Trynidad i Tobago rywalizowały w trzech Zimowych Igrzyskach Olimpijskich bez ukończenia na podium. Hongkong, Filipiny, Tadżykistan i Wenezuela zarejestrowały cztery udziały bez medalu. Senegal, Macedonia i Azerbejdżan brały udział w pięciu zimowych igrzyskach olimpijskich bez żadnego z zawodników kończących na podium. Warto zauważyć, że RPA nigdy nie wygrała medalu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich pomimo udziału w sześciu Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Inne kraje, które bezskutecznie rywalizowały w sześciu zimowych igrzyskach olimpijskich, to Armenia, Kostaryka, Gruzja, Irlandia, Izrael, Kirgistan, Maroko, Mołdawia i Puerto Rico. Bermudy, Brazylia, Jamajka, Portugalia i Wyspy Dziewicze są siedmiokrotnie nieudanymi uczestnikami. Litwa i Meksyk uczestniczyły osiem razy, nie zdobywając ani złotego, ani srebrnego ani brązowego medalu. Indie przegrały dziewięć razy, podczas gdy Iran i Cypr nie zdobyły medalu po dziesięciu występach. Chińskie Tajpej uczestniczyło bezskutecznie jedenaście razy, podczas gdy Mongolia uczyniła to trzynaście razy. Chile, Liban i Turcja są szesnastokrotnie nieudanymi uczestnikami, podczas gdy Islandia brała udział w 17 Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Argentyna i Grecja ustanowiły rekord 18 uczestników bez ukończenia pozycji na podium.

Najbardziej udane kraje zimowych igrzysk olimpijskich

W 2014 r. Norwegia miała największą liczbę medali (329) wygranych na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich od 1924 r. Stany Zjednoczone zajęły drugie miejsce z 282, podczas gdy Niemcy zajęły trzecie miejsce z 228. Austria zajęła czwarte miejsce z 218, podczas gdy Związek Radziecki zdobył 194 medale. Kanada, Finlandia i Szwecja zajęły odpowiednio szóste, siódme i ósme miejsce.

RangaKraj# Zimowych IgrzyskZłote medaleSrebrne medaleBrązowe medaleŁączne medale